Dominant Duo – The RESULTS!

Men’s Gold Divsion

Number of Matches Won:

Team 1- Raj Patel and Andrew Lawrence 

Team 2- Billy Hight and Ryan Dickey – Rounds Won – 1; Rounds Lost – 0; Games Won – 3

Team 3- James Krenis and Andy Agnew – Rounds Won – 1; Rounds Lost – 0; Games Won -3

Team 4- Brian Pearson and Max Vanraaphorst – Rounds Won – 0; Rounds Lost – 1; Games Won -0


Week 1 – 5/9

*Hight/Dickey v Patel/Lawrence

*Krenis/Agnew v Pearson/Vanraaphorst – 3-0

  • Krenis d Vanraaphorst – 8-3
  • Agnew d Pearson – 8-5
  • Krenis/Agnew d Pearson/Vanraaphorst – 8-6

Week 2 – 5/16

*Pearson/Vanraaphorst v Hight/Dickey – 3-0

  • Hight/Dickey d Pearon/Vanraaphorst – 8-5
  • Dickey d Vanraaphorst -8-2
  • Hight d Pearson – 8-5

*Patel/Lawrence v Krenis/Agnew

Week 3 – 5/23

*Pearson/Vanraaphorst v Patel/Lawrence

*High/Dickey v Krenis/Agnew

Week 4 – 5/30

*Hight/Dickey v Patel/Lawrence

*Krenis/Agnew v Pearson/Vanraaphorst

Week 5 – 6/6

*Pearons/Vanraaphorst v Hight/Dickey

*Patel/Lawrence v Krenis/Agnew

Week 6 -6/13 

*Pearson/Vanraaphorst v Patel/Lawrence

*Hight/Dickey v Krenis/Agnew

Men’s SILVER DIVISION

Number of Matches Won:

Team 1- Cecil Cawthon and Harrell Carter – Rounds Won – 5; Rounds Lost – 0; Games won – 11 

Team 2- Timm McFarland and Luke Carter – Rounds Won – 0; Rounds Lost – 4; Games won – 3

Team 3- Joey Andrews and Jerry Holt – Rounds Won – 3; Rounds Lost – 2; Games won – 5

Team 4- Gavin Richardson and Brian Chamberlain – Rounds Won – 2; Rounds Lost – 3; Games won – 1


Week 1 – 5/9

*McFarland/Carter v Cawthon/Carter – 1-2

  • McFarland d Cawthon – 8-4
  • H. Carter d L. Carter – 8-5
  • Cawthon/Carter d McFarland/Carter – 8-5

*Andrews/Holt v Richardson/Chamberlain – 3-0

  • Andrews d Chamberlain – 8-5
  • Holt d Richardson – 8-5
  • Andrews/Holt d Richardson/Chamberlain – 8-6

Week 2 – 5/16

*Richardson/Chamberlain v McFarland/Carter – 2-1

  • Chamberlain d McFarland – 8-5
  • Carter d Richardson – 9-7
  • Chamberlain/Richardson d McFarland/Carter – 8-2

*Cawthon/Carter v Andrews/Holt – 2-1

  • Cawthon/Harrell d Holt/Andrews – 8-5
  • Cawthon d Holt – 9-7
  • Andrews d Carter 8-5

Week 3 – 5/23

*Richardson/Chamberlain v Cawthon/Carter – 1-2

  • Cawthon/Harrell d Richardson/Chamberlain – 9-7
  • Cawthon d Richardson – 9-7
  • Chamberlain d Carter – 8-2

*McFarland/Carter v Andrews/Holt – 0-3

  • Holt/Andrews d McFarland/Carter – 8-4
  • Andrews d McFarland – 8-7
  • Holt d Carter – 8-6

Week 4 – 5/30

* McFarland/Carter v Cawthon/Carter –

*Andrews/Holt v Richardson/Chamberlain -2-1

  • Holt/Andrews d Richardson/Chamberlain – 8-5
  • Chamberlain d Holt – 8-3
  • Andrews d Richardson – 8-5

Week 5 – 6/6

* Richardson/Chamberlain v McFarland/Carter – 2-1

  • Richardson/Chamberlain d McFarland/Carter – 8-1
  • McFarland d Richardson – 9-7
  • Chamberlain d Carter – 8-2

*Cawthon/Carter v Andrews/Holt – 3-0

  • Cawthon/Carter d Andrews/Holt – 8-5
  • Cawthon d Holt – 8-5
  • Carter d Andrews – 8-6

Week 6 – 6/13 

* Richardson/Chamberlain v Cawthon/Carter – 1-2

  • Richardson/Chamberlain d Cawthon/Carter – 8-1
  • Carter d Richardson – 9-7
  • Cawthon d Chamberlain – 8-3

*McFarland/Carter v Andrews/Holt

Women’s Gold Division

Number of Matches Won:

Team 1- Carson Brown and Kim Mitchell – Rounds Won – 3; Rounds Lost – 1; Games Won – 3 + 2 forfeit wins

Team 2- Brooke Pearson and Kyle Vanraaphorst -Rounds Won – 1; Rounds Lost – 5 (FORFEIT); Games Won – 2

Team 3- Stacy Dunavant and Amenah Lloyd – Rounds Won – 5; Rounds Lost – 1; Games Won – 7 + 2 forfeit wins

Team 4- Shelby Bondurant and Annie Wade – Rounds Won – 1; Rounds Lost – 2; Games Won – 1 + 1 forfeit win


Week 1 – 5/9

*Pearson/Vanraaphorst v Brown/Mitchell – Pearson/Vanraaphorst – Forfeit

*Dunavant/Lloyd v Bondurant/Wade

  • Dunavant d Wade – 8-2
  • Bondurant d Lloyd – 9-8
  • Dunavant/Llloyd d Bonderant/Wade – 8-3

Week 2 – 5/16

*Bondurant/Wade v Pearson/Vanraaphorst – 1-2

  • Pearson/Vanraaphorst d Bondurant/Wade – 8-4
  • Vanraaphorst d Bondurant – 4-2
  • Wade d Pearson – 4-3 (7-3)

*Brown/Mitchell v Dunavant/Lloyd -2-1

  • Brown/Mitchell d Dunavant/Lloyd – 8-3
  • Dunavant d Mitchell – 8-0
  • Brown d Lloyd – 8-2

Week 3 – 5/23

*Bondurant/Wade v Brown/Mitchell

*Pearson/Vanraaphorst v Dunavant/Lloyd – Pearson/Vanraaphorst – Forfeit

Week 4 – 5/30

*Pearson/Vanraaphorst v Brown/Mitchell – Pearson/Vanraaphorst – Forfeit

* Dunavant/Lloyd v Bondurant/Wade – 2-1

  • Dunavant/Lloyd d Bonderant/Wade – 8-2
  • Dunavant d Bonderant – 4-1
  • Wade d Lloyd – 4-1

Week 5 – 6/6

* Bondurant/Wade v Pearson/Vanraaphorst – Pearson/Vanraaphorst – Forfeit

*Brown/Mitchell v Dunavant/Lloyd – 1-2

  • Dunavant/Lloyd d Brown/Mitchell – 8-5
  • Dunavant d Brown – 9-8
  • Mitchell d Lloyd – 8-3

Week 6 -6/13 

* Bondurant/Wade v Brown/Mitchell

*Pearson/Vanraaphorst v Dunavant/Lloyd – Pearson/Vanraaphorst -Forfeit

Coed Bronze Division

UPDATED SCHEDULE

Number of Matches Won:

Team 1- Richard Dawson and Tommy Wright – Rounds Won – 5; Rounds Lost -0; Games Won – 14

Team 2- Keith Hutchison and Jon Steen – Rounds Won – 3; Rounds Lost -2; Games Won -10

Team 3- Scott Campbell and David Melton – Rounds Won – 2; Rounds Lost – 2; Games Won – 6

Team 4- Suzie Mills and Linda Swope – Round Won – 1; Rounds Lost – 4; Games Won – 4

Team 5- Gina Dickey and Kathy Payne – Rounds Won – 1; Rounds Lost – 3: Games Won – 4

Team 6- Chas Barnett and Sara Barnett (only playing one round) – Rounds Won – 1; Rounds Lost – 0; Games won – 2 (DEFAULTED DUE TO INJURY)


Week 1 – 5/9

*Hutchinson/Steen v Dawson/Wright – 1-2

  • Dawson/Wright d Hutchison/Steen – 8-5
  • Dawson d. Steen – 4-1
  • Hutchison d Wright – 4-0

*Campbell/Melton v SUB/Barnett – 1-2

  • S. Barnett d Melton – 8-6
  • Campbell d C. Barnett – 8-3
  • Barnett/Barnett d Melton/Campbell – 8-5

*Mills/Swope v Dickey/Payne – 1-2

  • Dickey/Payne d Mills/Swope – 8-5
  • Payne d Swope – 4-0
  • Mills d Dickey – 4-0

Week 2 – 5/16

*Campbell/Melton v Mills/Swope – 3-0

  • Campbell/Melton d Mills/Swope – 8-2
  • Melton d Mills – 4-2
  • Campbell d Swope – 4-2

*Hutchison/Steen v Dickey/Payne – 3-0

  • Hutchison/Steen d Dickey/Payne – 8-0
  • Hutchison d Dickey – 8-0
  • Steen d Kathy – 8-5

Week 3 – 5/23

*Hutchison/Steen v Campbell/Melton – 3-0

  • Hutchison/Steen d Campbell/Melton – 8-3
  • Hutchison d Melton – 8-7
  • Steen d Campbell – 8-3

*Dawson/Wright v Dickey/Payne – 3-0

  • Dawson/Wright d Dickey Payne – 8-3
  • Dawson d Payne – 4-0
  • Wright d Dickey – 4-2

Week 4 – 5/30

*Mills/Swope v Dawson/Wright -0-3

  • Dawson/Wright d Mills/Swope/Thornwaite – 8-3
  • Dawson d Mills – forfeit
  • Wright d Swope – forfeit

*Dickey/Payne v Campbell/Melton – 1-2

  • Melton d Payne – 8-3
  • Dickey d Campbell – 8-2
  • Melton/Campbell d Dickey/Payne – 9-7

Week 5 – 6/6

*Dawson/Wright v Campbell/Melton – 3-0

  • Dawson/Wright d Campbell/Melton – 8-1
  • Wright d Melton – 4-3
  • Dawson d Kimble – 4-1

*Mills/Swope v Hutchison/Steen – 3-0

  • Hutchison/Steen d Mills/Thornwaite(Swope) – 8-4
  • Hutchison d Mills – forfeit
  • Steen d Thornwaite(Swope) – forfeit

Week 6 – 6/13

*Hutchinson/Steen v Dawson/Wright – 0-3

  • Dawson/Wright d Hutchison/Steen – 8-3
  • Wright d Hutchison – 8-3
  • Dawson d Steen – 8-7

*Mills/Swope v Dickey/Payne – 2-1

  • Mills/Swope/Thornwaite – 9-8
  • Payne d Mills – 4-1
  • Thornwaite d Dickey – 4-2